Kontor, Mäster Ahls Gata 8 (T10), Västerås City, Västerås
- 305 m²
- 2023-02-01
Kontor med egen balkong
Lokaltyp | Kontor |
Total yta | 305 m² |
Adress | Mäster Ahls Gata 8 (T10) |
Område | Västerås City |
Kommun | Västerås kommun |
Byggår | 1950 |
Hiss | Ja |
Tillträde | 2023-02-01 |
Objektsnummer | 41960326 |
Lokalitet | Västerås City, Västerås |
Beskrivning
Vackert kontor med stort kök, bastu och stor balkong med solläge.
Omgivning
Mimerområdet ligger i centrala Västerås med närheten till allt som staden har att erbjuda. Området har attraherat en bred mix av hyresgäster i olika branscher och är idag ett utav Västerås mest attraktiva områden. Inom Mimerområdet finns ytterligare två framstående kontorsfastigheter som ägs av Castellum, Melkerhuset och Ottar 6.
Här sitter ni bara ett stenkast från Västerås centralstation och populära Vasaparken, Västerås största park, och endast en kort promenad till vattnet med fina promenadstråk och trevliga lunchrestauranger.
Kommunikationer
Bussterminal och tågstation finns inom gångavstånd vilket lockar företag som har pendlande personal och besökare. Härifrån går regelbundna tågavgångar till Stockholm, Eskilstuna, Örebro, Enköping, Sala, eller Uppsala.
Med bil tar du dig till Västerås flygplats på tio minuter. Flygbussen tar dig till Arlanda flygplats på en timme och tjugo minuter och Skavsta flygplats ligger ungefär en timmes bilfärd bort.
Planlösning
Öppen planlösning uppdelat på två större rum. Ljust trägolv i hela lokalen.
Service
Till Västerås centrum med flertalet butiker och restauranger promenerar du på bara några minuter. Inom Mimerområdet finns restauranger, café, gym och museum. Här finns också goda parkeringsmöjligheter för både bilar och cyklar.
Övrigt
Kontorsfastighet i fint läge, ett stenkast från centrum och allmänna kommunikationer.