Lyxmärket öppnar nytt i Bibliotekstan
25 februari 2025
Det franska modehuset Dior kommer under 2026 öppna en ny fullkonceptbutik om ca 500 kvm fördelat över två plan på Birger Jarlsgatan 15 i Bibliotekstan, det blir lyxvarumärkets första fristående butik i Sverige. Dior är ett utav världens mest anrika modehus och gör haute couture, ready to wear och accessoarer för både män och kvinnor.
Dior, grundat 1946 av Christian Dior, är ett franskt lyxmodehus känt för sin eleganta och innovativa design som ofta balanserar klassisk glamour med modern stil. Varumärket erbjuder idag ett brett sortiment, inklusive haute couture, ready-to-wear, accessoarer, parfym och skönhetsprodukter. Dior är idag en symbol för sofistikerad lyx och tidlös elegans, med en global närvaro inom lyxsektorn.
– Vi är oerhört stolta över att Dior väljer en av Hufvudstadens fastigheter i Bibliotekstan för sin första butiksetablering i Sverige. Dior breddar vårt utbud ytterligare inom lyxsegmentet och stärker Bibliotekstan som Nordens bästa shoppingområde, säger Emanuel Westin, Chef Affärsutveckling butik.
Se våra lediga butikslokaler i Bibliotekstan här.